Obezite, bedendeki yağ kütlesinin yağsız kütleye oranlandığında aşırı şekilde artmış olması şeklinde tanımlanabilir.

Obezite Nedir?

Obezite, bedendeki yağ kütlesinin yağsız kütleye oranlandığında aşırı şekilde artmış olması şeklinde tanımlanabilir. Dolayısıyla obezitenin temel nedeni olarak sağlıksız beslenme alışkanlıkları gösterilebilir. Tabi vücuttaki yağ oranının artmasının en önemli sebebi, harcanılan enerjiden daha fazla miktarda enerji alacak şekilde beslenmektir. Yani sağlıksız beslenmenin yanı sıra, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olunması, egzersiz yapılmaması da obezitenin önemli nedenleri arasındadır.

Obezite Tedavisi

Obezite tedavisi, başlangıçta obezite diyeti aracılığı ile gerçekleştirilmeye çalışılır. Tabi diyetin yanında egzersiz uygulamak ve genel olarak davranış alışkanlıklarını değiştirmek gerekecektir. Ancak bu düzeni sürdürmek ve uzun süre içerisinde kazanılmış olan davranış alışkanlıklarını değiştirmek zor olabilir. Bu tedavinin uygulandığı hastaların, tedaviye ara vermeleri ve bu ara verdikleri dönemde hızlı bir şekilde kilo almaya devam etmeleri sıklıkla görülen bir durumdur. Bazı hastaların eklem rahatsızlıkları ya da diyabet hastalığı gibi nedenlerle egzersiz yapamıyor durumda olmaları da, diyet ve egzersiz temelli tedavinin önüne çıkan önemli engellerden bir tanesidir.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisinin tanımı, diyet ve egzersiz yöntemlerini uygulayarak sonuç alamayan ya da bu yöntemleri uygulamasına imkân olmayan kişilerin cerrahi yöntemlerden faydalanarak tedavi edilmesi olarak yapılabilir. 1950’li yıllardan beri denemeler yapılmış ve bu cerrahi yöntemi hakkında yeni teknikler bulunması ve geliştirilmesi söz konusu olmuştur. Sonuç olarak günümüzde yapılan obezite ameliyatları oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda ameliyat olan hastalarda görülebilecek olan komplikasyonlar önemli ölçüde azalmış ve hastaların ameliyat sonrası iyileşme süreleri de kısalmıştır. Yani diğer yöntemlerden sonuç alamayan ya da alma ihtimali yüksek olmayan ve ameliyat için önemli bir risk taşımayan obezite hastaları için başvurulabilecek en önemli tedavi yöntemi olarak gösterilebilir.

Obezite ameliyatı teknikleri ise genel olarak 3 başlık altında incelenebilir.
  • Gıda alımını kısıtlamaya yönelik ameliyatlar.
  • Malabsorsiyon yapan yani emilimi azaltan ameliyatlar.
  • Malabsorsiyon yapan ve aynı zamanda gıda alımını kısıtlayan ameliyatlar.
Bu ameliyat tekniklerini uygulamaya karar verilmesi aşamasında hastanın durumu, istekleri ve ihtiyaçları dikkate alınacaktır. Tabi tedavi yöntemini uygulayacak olan obezite cerrahisi doktorları tarafından tercih edilen yöntemler ve tedavinin uygulanacağı hastanenin kaynakları da tedavi yönteminin belirlenmesinde önemli kriterler olarak ortaya çıkacaktır. Uygulanabilecek yöntemler ise mide küçültme, mide balonu ya da mide tüpü olarak isimlendirilebilir.