Fiziksel egzersiz kilo kaybı ve devamlılığın korunmasında önemlidir. Diyetle görülen kas kütlesi kaybını önler, kan şekeri, kan yağları ve basıncının dengelenmesinde yardımcı olur. Önerilen her gün 30 dakika orta şiddette egzersizle günlük 200 kcal enerji tüketimidir.. Günlük yaşamda asansör yerine merdivenleri kullanmak, kısa mesafelere yürüyerek gidilmesi ve ev işleri gibi her türlü fizik aktivitenin faydası vardır. Farklı fiziksel aktivitelerin faydaları birikir ve harcanan kaloriyi arttırır. Egzersiz ise sağlık ve fiziksel form düzeylerini geliştirmek amacıyla belli bir plan çerçevesinde uygulanan fiziksel aktivitelerdir.

Egzersizin kilo kaybını sağlamasından bağımsız olarak metabolik, respiratuar ve kardiyovasküler fonksiyonlar üzerinde olumlu etkisi vardır. “National Institutes of Health” haftada 0.5-1 kg kilo vermeyi güvenli ve etkili bulmaktadır . Bu orandaki bir kilo kaybı için ortalama 500-1000 kcal/gün’lük negatif enerji balansına ihtiyaç vardır . Bu oranı sadece diyetle elde etmek zordur, daha da önemlisi düşük kalori alımı besin alımındaki eksikliklere ve kas kitlesinde azalmaya neden olabilir. 2002 yılında “Institute of Medicine” tarafından anlamlı kilo kaybı için günde 60 dakikalık orta derecede yürüyüş önerilmiştir.

Kalori alımında artış olmadığı sürece bu şekilde erkekler günde 474 kcal, kadınlar 384 kcal enerji harcamaktadır . Sadece diyet yapan kişide yağ dokusunun yanı sıra kas dokusu kaybı da olur. Aerobik ve anaerobik egzersizler kilo kaybı süresinde kas kitlesini korur ve bu etki kilo kaybı sırasında yapılan egzersizin oranıyla ilişkilidir. “International Association for the Study of Obesity” kilonun korunması için 60-90 dakika orta düzeyde egzersiz önermektedir.